Wędkarze sprzątają Domaniów!


      W dniu 18 i 19 czerwca 2008 r. na zlecenie Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Radomiu przeprowadzono zbiórkę , wywóz i utylizację odpadów pozbieranych z terenów wokół brzegów zbiornika wodnego Domaniów - największego w okolicach Radomia. Zbierano odpady różnego pochodzenia, pozostawione zarówno przez wędkarzy jak i turystów, których coraz większe rzesze przybywają tu na wypoczynek. Brakuje jednak odpowiedniej infrastruktury: koszy, pojemników na śmieci, a nie każdy odwiedzający nawykł do zabierania śmieci ze sobą. Wędrują one najczęściej do lasu bo "nie widać". Część pozostawiana jest bezpośrednio przy brzegu. Niektórzy starają się je spalać na miejscu. Butelki i puszki po piwie spalić się nie da więc wystają osmalone z pozostałości ognisk.
      Ogółem wysprzątano teren o długości ok. 14 km w pasie o szerokości do 15 m od linii brzegowej. Najbardziej zaśmiecone miejsca oczyszczono całkowicie. Zebrano ponad 150 pękatych worków odpadów tj. ok. 25 m3. Okoliczne lasy nadal wymagają posprzątania. Wiatr rozniósł nieczystości na spore odległości. Gęsta roślinność część śmieci zakryła i utrudnia ich wybranie.
      Przypominamy wędkarzom, że zgodnie z postanowieniami Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb - "Każdy wędkarz zobowiązany jest utrzymywać w czystości stanowisko wędkarskie w promieniu minimum 5 metrów, bez względu na stan jaki zastał przed rozpoczęciem połowu".
      Wędkarze apelują do przyjezdnych i turystów - szanujmy wspólnie naszą przyrodę!.

                              Dyrektor Biura Zarządu Okręgu: Grzegorz Gogół